![](https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/02/156.jpg)
Нещодавно відбувся перший повноцінний обмін військовополоненими поміж українською та російською сторонами. Ми записали спогади тих, хто повернувся додому.
Нагадаємо, його провели за наказом Президента України, в межах діяльності Національного інформаційного бюро (НІБ) у співпраці із СБУ та за посередництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) за формулою 10х10. Звільнених українських полонених – відповідно до доручення Віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук – зустрічали в Києві у Мінреінтеграції. Хлопцям надали всю необхідну допомогу.
Наші військові, звільнені із буцегарень окупанта, втомлені перебуванням в полоні, але тримають високий дух. Кажуть – надає наснаги розуміння того, що Україна своїх нізащо не кине й боротиметься за кожного солдата, кожного громадянина.
Усі вчорашні полонені налаштовані – зустрівшись з родинами,- знову повертатися у стрій й боротися до повної Перемоги.
Роман: «Велике бажання схопити ворога за горло!»
Серед визволених – автор легендарної фрази, яка вказала напрям російському кораблю,- військовий прикордонник з острова Зміїний Роман Грибов. Ворожий морський десант захопив його у перший день російського цинічного вторгнення – після нещадного бомбардування з повітря і моря цього клаптика суші.
– У полоні перебував місяць, змінив десь чотири дислокації. Коли потрапив до рук ворога, одразу згадав прочитані книжки про Другу світову. Почувався там точно так, як і захоплені солдати у нацистських таборах. Інакше це ніяк не опишеш,- розповів нам Роман.
Прикордонник збирається трохи побути з рідними і – повернуся назад до ЗСУ.
– Є велике бажання схопити хоча б одного ворога за горло, – емоційно ділиться наболілим автор фрази про російський корабель.
Олег: «Росіяни не церемонились: кидали на землю, били ногами, кулаками, прикладами»
Звільнений з російського полону танкіст старший солдат Олег Бригида із батальйону «Донбас» розповідає, що потрапив у полон після того, як був підбитий та загорівся його танк.
Пощастило вибратися назовні, добряче обпалило обличчя та руки… Отямився від того, що мене волочили по землі росіяни, – розповідає свою історію полонення Олег, який був у руках окупанта понад два тижні.
Ворог поводився з полоненим українським бійцем по-звірячому: його кидали на землю, били ногами, кулаками, прикладами… Словом, про норми з Міжнародних конвенцій та Міжнародне гуманітарне право годі й говорити.
Дмитро: «Тепер знаю, що про мене думали і дбали щодня»
Дмитро Будчук з однієї із механізованих бригад признається: спочатку, опинившись у полоні, не міг звільнитись від відчуття, що про них забули. Через його військовий фах, а він – снайпер,- з нього дуже знущалися: боєць пережив тортури електричним стільцем, побої по ниркам, багато ще чого…
Там у них була така зміна – нещадні катюги, жорстко дубасили. Тримали нас під Волновахою у приміщенні виправної колонії, – пригадує Дмитро.
Тепер-то він достеменно знає, що Україна думала і дбала про нього щодня. Саме тому він зараз вдома.
![](https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/02/157.jpg)
Нагадаємо, наразі нарощує свої функціональні спроможності Національне інформаційне бюро (НІБ).
Воно створено на виконання рішення Кабінету Міністрів України та має своїм завданням збирати – використовуючи усі можливі джерела – й узагальнювати інформацію про: військовополонених, загиблих, зниклих безвісті, хворих чи поранених – як з боку українських, так і з боку окупаційних військ.
А також – про незаконно затриманих окупантами, у тому числі й з-поміж мирного населення.
Шукаєте близьку людину, з якою втрачено зв’язок під час російсько-української війни?– звертайтеся до НІБ через:
- цілодобову «Гарячу лінію» НІБ за номерами: 1648 та +38 (044) 287-81-65;
- електронна пошта [email protected];
- сайт НІБ – nib.gov.ua, через спеціальну форма для запитів на інформацію щодо зниклих;
- Telegram – @nib_uncp_bot ;
- сторінку у Facebook.
Нині упродовж дня Бюро обробляє та фіксує близько 300 випадків зі своїх профільних питань або надає консультацію, до якого органу варто ще звернутись.
Бюро діє відповідно до норм міжнародно-гуманітарного права, зокрема: ст. 122 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими (ІІІ) та ст. 136 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни (IV).