burger

Кому війна – «мати рідна»: як не потрапити на гачок до аферистів у воєнний час

Опубліковано 21 Квітня 2022 року, о 13:29

Поки одні українці зі зброєю в руках захищають країну від ворога, відновлюють економіку, допомагають біженцям – інші опрацьовують кримінальні кейси.

Використовуючи нинішню загальну емоційну напругу і ажіотаж на темах виживання та безпеки, аферисти модифікували свої колишні злодійські схеми під воєнні реалії чи винайшли «новації», як заробити на біді та горі.

Розглянемо найхарактерніші з них та з’ясуємо, як не стати жертвами злочинців.

  • Фішінг: полювання на ВПО

Кіберполіція застерігає: наразі активізувалися аферисти, які за допомогою фішингу (отримання в довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних) виманюють людські гроші під виглядом надання державних виплат для переселенців. Розсилаються SMS про виплату допомоги переселенцям з посиланням на ресурс, де нібито можна подати заявку на її отримання. Громадянам пропонують ввести персональні дані і номер банківської картки для зарахування грошей. Кілька натискань на клавіши –

і кримінальники привласнюють ваші гроші.

УВАГА! Як не потрапити на гачок:

-отримуйте інформацію з приводу виплат з офіційних джерел;

-уважно перевіряйте URL-адресу сайту, бо один непомітний символ може означати, що ви потрапили на фішинг-ресурс;

-не переходьте за сумнівними посиланнями, не вводьте реквізити платіжних карток на підозрілих та незнайомих сайтах;

-якщо фінансову інформацію розголошено, слід негайно блокувати картку, і в разі підозри на таке шахрайство повідомляти кіберполіцію на скриньку: [email protected]

  • Фейкові «благодійники» та послуги

Тема не нова – є люди, які роками успішно грають роль волонтерів, або небайдужих, котрі буцімто збирають гроші на коштовні операції дітям, воїнам АТО/ООС, пожертви притулкам тварин, погорільців тощо. А затим просто їх привласнюють. Війна актуалізувала кейси таких кібер-афер.

Найрозповсюдженіші схеми шахрайства в умовах воєнного стану:

-псевдоблагодійність;

-пропозиції оренди неіснуючого житла для переселенців;

-фейкові пасажирські перевезення і продаж неіснуючих товарів, зокрема військової амуніції;

-шахрайство під виглядом організації переправлення через держкордон чоловіків призовного віку;

– фейкове надання інформації щодо безвісно зниклих громадян.

УВАГА! Як не потрапити на гачок:

– перераховуйте гроші тільки на рахунки офіційних благодійних фондів, рахунки, вказані на сайті НБУ, або через додаток «Дія». За можливості, надавайте перевагу післяплаті за товари й послуги;

-️ відмовтеся від ідеї «замовлення документів, що дозволять перетнути кордон чоловікам у віці 18-60 років»: не лише станете жертвами шахраїв, а ще й доведеться відповідати перед законом;

– старайтесь не переходити за посиланнями, що надходять через смс-повідомлення чи месенджери;

– по можливості, користуйтеся офіційними застосунками: додатком «Дія», додатками банківських установ тощо;

–  уникайте вводу на сторонніх ресурсах персональних чи банківських даних; якщо вас просять перерахувати гроші на послуги нотаріусу чи сплатити комісію для отримання державних виплат, ймовірно, –працює аферист.

  • «Платне» розмінування

ДСНС повідомила, що в Україні стали відомими окремі випадки, коли деякі зловмисники на деокупованих територіях і районах, що піддавалися обстрілам, під виглядом фахівців-піротехніків пропонують людям за гроші провести обстеження їхніх обійсть на предмет наявності вибухівки.

УВАГА! Розмінування не робиться за гроші!

ДСНС всі роботи виконують винятково безкоштовно – згідно планів і в порядку черговості.

  • Квартирні та автобусні «кидали»

Такі афери – серед топів шахрайських схем.

Деяким фігурантам, яких викрили, вдавалося обманути таким чином по кількасот людей. Доволі цінними рекомендаціями, як уникнути подібних ситуацій і загалом нині убезпечитися від фінансових ризиків, поділився днями Нацбанк України.

УВАГА! Як не потрапити на гачок:

  • не платіть наперед;
  • перевіряйте надавачів послуг кількома способами: якщо в місті, де плануєте винаймати житло, є знайомі, попросіть їх перевірити житло за адресою і познайомитися із орендодавцями.
  • купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах; в разі перевезень приватними авто – наполягайте на оплаті готівкою в момент відправлення.