burger

Кабмін підтримав введення кримінальної відповідальності за примусову паспортизацію

Опубліковано 16 Вересня 2022 року, о 15:58

Сьогодні Уряд на своєму засіданні підтримав внесення на розгляд Верхової Ради України проєкту Закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації».

З 2014 року російська федерація здійснює незаконну паспортизацію населення України. В умовах збройної агресії такі дії є порушенням Міжнародного гуманітарного права.

Зокрема, стаття 45 Положення про закони та звичаї війни на суходолі, яке є додатком до ІV Гаазької конвенції від 18 жовтня 1907 року, забороняє примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику.

Разом з тим Міжнародне гуманітарне право не містить ефективних інструментів покарання за його порушення, тому росіяни не обтяжують себе його дотриманням.

Існуюча стаття 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни) також не є дієвим інструментом.

Росіяни та їхні посібники з 2014 року примусово роздали сотні тисяч паспортів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, не кажучи про український Крим.

Жодного судового вироку за такі злочини вони не отримали. Саме відчуття безкарності дозволяє їм поводити себе так зухвало.

Отже, проєкт закону про протидію російській паспортизації, що сьогодні підтримав Уряд, пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями: 111-3, 438-1, якими передбачена кримінальна відповідальність за:

1) набуття в умовах воєнного стану українським публічним службовцем громадянства держави-агресора за відсутності ознак державної зради;

2) пропаганду, публічні заклики, поширення матеріалів із закликами щодо необхідності набуття громадянами України громадянства держави-агресора;

3) вчинення дій щодо примушування громадян України до набуття громадянства держави-агресора, а також створення умов, за яких обсяг прав громадян України буде меншим, якщо вони не мають паспортних документів держави-агресора.

Крім того, пропонується внести супутні зміни в Кримінальний процесуальний кодекс і Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Наголосимо, що закон – у разі його ухвалення – не матиме зворотної сили. Тобто, він не розповсюджуватиметься на факти отримання українцями паспортів російської федерації до набрання цим законом чинності.

«Уряд підтримав. Тепер – слово за парламентом», – сказала віцепрем’єр Ірина Верещук під час презентації цього законопроєкту.