При Мінреінтеграції функціонує Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (надалі – Комісія).
Питання: Хто має право на отримання державної допомоги?
Відповідь:
1. Особи, стосовно яких становлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (як військовослужбовці, так і цивільні особи).
2. Члени сімей зазначених осіб під час перебування такої особи в місцях несвободи.
Питання: Яку допомогу я можу отримати як особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України?
Відповідь: Особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, може отримати:
– одноразову державну грошову допомогу після звільнення у розмірі 100 000 грн;
– щорічну державну грошову допомогу за кожний рік строку перебування в місцях несвободи (з округленням до найближчої цілої кількості років) у розмірі 100 000 грн.*[1]
Питання: Яку допомогу я можу отримати як член сім’ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України?
Питання: Чи можу я подати заяву про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в інтересах члена моєї сім’ї?
Відповідь: Так. Факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України може бути встановлений на підставі заяви особи або її законного представника, або члена сім’ї особи.
Питання: Член моєї сім’ї утримується в місцях несвободи, про що я маю підтвердження від українських державних органів та/або міжнародних організацій, інші підтверджуючі відомості. Чи вважається це встановленим фактом позбавлення особи особистої свободи?
Відповідь: Ні. Прийняття рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України належить виключно до повноважень Комісії.
Питання: Член моєї сім’ї потрапив у полон у 2022 році та досі утримується державою-агресором. Факт його позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії було встановлено у 2023 році. Чи маю я право на отримання допомоги в його інтересах за 2022 рік?
Відповідь: Так. Право на отримання щорічної державної грошової в інтересах осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, мають члени їхніх сім’ї під час перебування такої особи в місцях несвободи.
Питання: Член моєї сім’ї потрапив у полон у 2022 році та був звільнений з полону у 2023 році. Факт його позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії було встановлено у 2023 році. Яку державну допомогу може отримати наша сім’я?
Відповідь: Особа, звільнена з полону, має право на отримання одноразової державної грошової допомоги після звільнення, а також на отримання щорічної державної грошової допомоги за кожний рік строку перебування в місцях несвободи.
Питання: Чи можу я, як член сім’ї особи, що перебувала у місцях несвободи у 2022 році та була звільнена у 2023 році, отримати щорічну державну допомогу в її інтересах за 2022 рік?
Відповідь: Ні. Члени сім’ї такої особи мають право на її отримання виключно під час її перебування в місцях несвободи. Після звільнення з полону щорічну державну грошову допомогу може отримати саме особа, звільнена з полону.
Питання: Якщо я отримаю щорічну державну грошову допомогу в інтересах особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, чи позбавляє це таку особу права на отримання одноразової державної грошової допомоги після звільнення?
Відповідь: Ні. Одноразова державна грошова допомога після звільнення надається незалежно від щорічної державної грошової допомоги.
Питання: Якщо я отримаю в поточному році щорічну державну грошову допомогу в інтересах особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, чи позбавляє це таку особу права на отримання щорічної державної грошової допомоги за цей рік?
Відповідь: Так. Щорічна державна грошова допомога надається або самій особі, або членам її сім’ї під час перебування такої особи в місцях несвободи.
Питання: Скільки членів сім’ї можуть отримати щорічну державну грошову допомогу в інтересах особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України?
Відповідь: Таку допомогу може отримати один член сім’ї в одному році.
Питання: Якщо особа потрапила в полон наприкінці 2022 року і була звільнена на початку 2023 року, на щорічну державну грошову допомогу за яку кількість років вона може розраховувати?
Відповідь: Щорічна державна грошова допомоги надається за кожний рік строку перебування в місцях несвободи з округленням до найближчої цілої кількості років. У такому випадку особа може отримати відповідну допомогу за 2022 рік, а у випадку перебування в полоні понад пів року у 2023 році – також за 2023 рік.
Питання: Чи впливає строк перебування особи в місцях несвободи на моє право, як члена сім’ї, отримати щорічну державну грошову допомогу в її інтересах під час її перебування в місцях несвободи?
Відповідь: Ні. Для отримання щорічної державної грошової допомоги членом сім’ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії, під час перебування такої особи в місцях несвободи достатньо надати підтвердження про перебування в полоні такої особи в поточному році.