І. Щодо діяльності у сфері військовополонених
1. Заходи зі звільнення оборонців України:
Департаментом розроблено, а Кабінетом Міністрів України затверджено постанови:
від 11 березня 2022 р. № 257 «Про утворення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими»;
від 12 квітня 2022 р. № 441 «Про затвердження Порядку здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора».
За час головування Віце-прем’єр-міністра України- Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України І.Верещук в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, українській стороні вдалося провести 14 обмінів, за результатам яких звільнено 403 особи, з них: 303 військових, з яких 40 — жінки, та 100 цивільних, з яких 12 — жінки.
2. Заходи із соціальної підтримки звільнених осіб
Департаментом розроблено, а Кабінетом Міністрів України було затверджено постанову від 28 жовтня 2022 р. № 1210 «Деякі питання здійснення першочергових заходів із забезпечення соціального захисту звільнених осіб», на виконання якої державне підприємство «Український національний центр розбудови миру» здійснює заходи щодо забезпечення звільнених осіб речами для задоволення основних (базових) потреб.
За результатами проведених заходів зі звільнення оборонців України, звільнені особи були забезпечені речами для задоволення основних (базових) потреб:
у 2022 році — 1007 осіб;
у 2023 році −1002 осіб.
3. Організація роботи Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
На виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» Мінреінтеграції розроблено, а Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 15 листопада 2022 р. № 1281 «Деякі питання виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».
Зазначеною постановою затверджено, зокрема:
Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
Порядок призначення та виплати допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членам їх сімей;
Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Так, на виконання Закону і постанови, Мінреінтеграції забезпечило організацію роботи Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та проведено 8 її засідань.
Результатом діяльності Комісії стало ухвалення рішень про встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України щодо 4337 осіб.
Також протягом 2023 року Мінреінтеграції було забезпечено здійснення:
— 2557 виплат щорічної державної грошової допомоги на заг. суму 255 700, 0 тис.грн.;
— 819 виплат одноразової державної грошової допомоги на заг.суму 81 900, 0.
Довідково (за результатами діяльності Комісії, що функціонувала до набрання чинності Закону і Комісії, утвореної на виконання Закону):
У 2022 році на виконання рішень комісії здійснено виплати:
— одноразової грошової допомоги після звільнення 1448 особам;
— щорічна допомога родичам полонених 462 особам.