burger

«Ми хочемо, щоб Крим повернувся до кордонів 1991 року, тільки тоді ми зможемо розмовляти про мир» – інтерв’ю Віцепрем’єр-міністра України Ірини Верещук одному з найвпливовіших італійських видань La Stampa

Опубліковано 3 Березня 2023 року, о 10:10

На обличчі Ірини Верещук простежується хвиля емоцій, коли вона дякує Італії за підтримку України з перших днів російського вторгнення. «Ви – великий народ, у вас були і є визначні керівники держави, я захоплююся Джорджією Мелоні як політиком, Прем’єр-міністеркою і жінкою», – каже Віцепрем’єр-міністерка і Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Рішуче визначаючи умови переговорів з боку Києва: «Повернути Крим і повернутися до кордонів 1991 року», – вона відкидає твердження Сільвіо Берлусконі, називаючи їх «альфа-моделлю Путіна», що вже відійшли в історію.

 • Давайте поговоримо про сьогодення, що Ви думаєте про Прем’єр-міністерку Джорджію Мелоні?

«Я спостерігаю за Джорджією Мелоні з початку її перебування на посаді, бачу, як сильно вона піклується про Італію та про роль Італії в системі європейських і демократичних цінностей. Я поважаю її як політичну діячку, Прем’єрку і жінку, тому що їй вдалося досягти важливих цілей з точки зору політики та кар’єри. Я впевнена, що вона зміцнить і примножить велику історичну славу нашого друга Італії».

 • Яке Ваше бачення конфлікту через рік після початку війни?

«Незважаючи на втрати, ми стали більш згуртованими. Ми вийдемо з цієї війни сильнішими й на міжнародному рівні. Світ нас помітив, зрозумів і підтримав. У цьому наша сила. Ця війна стане вододілом між старою Україною (корумпованою, з внутрішніми конфліктами) і новою Україною – сильною, об’єднаною, справедливою, де не буде місця для привілейованих осіб, де не буде олігархії та корупції, країною, де люди віритимуть у справедливість».

 • Як довго, на Вашу думку, західні союзники будуть продовжувати підтримувати Україну в цій війні?

«Я переконана, що Європою і Заходом керують прагматичні й раціональні люди, які усвідомлюють, що безпечна Європа не існуватиме без мирної та безпечної України. Допомагаючи нам, вони інвестують у майбутнє Європи».

 • Безпечна Україна включає в себе Крим?

«Без Криму не буде безпеки ні для України, ні для Європи. В інтересах Європи, Великої Британії та США зробити так, щоб росія не змогла використовувати Крим як військовий плацдарм. Наразі це основа світової політики».

 • Які ваші умови для того, щоб сісти за стіл переговорів?

«Відновлення українських кордонів 1991 року та їх визнання міжнародною спільнотою».

 • Чому Бахмут такий важливий?

«Бахмут – це фортеця українського опору, як назвав його Президент Володимир Зеленський. Чим більше росіяни разом з ув’язненими з групи «Вагнера» будуть намагатися взяти його, тим більше вони наштовхуватимуться на наш опір. Якби ми відійшли з Бахмута чи Донецької області, вони б не зупинилися і захопили більше території. Москва вважає, що якщо люди в регіоні розмовляють російською мовою і ходять до церкви Московського патріархату, то це російська територія. Це не так».

 • Чи вважаєте Ви, що уряд Мелоні зайняв достатньо сильну і чітку позицію щодо України?

«У перші дні після вторгнення Італія продемонструвала своє призначення на європейському просторі – бути провідною країною, брати на себе відповідальність за допомогу тим, хто зазнав несправедливого нападу. 26 липня італійський парламент проголосував за закон, який робить можливим надавати військову допомогу Україні, що є важливою і мотивуючою підтримкою. Італія стоїть на боці правди та справедливості попри інтереси окремих політичних фігур. Всі проголосували «за», і Рада міністрів підтримала надання військової допомоги, що є важливим для нас. Італія продемонструвала нам наявність великих лідерів, і ми це назавжди запам’ятаємо».

 • Як Ви прокоментуєте слова Берлусконі?

«Берлусконі – продукт минулого, тобто епохи, коли правили не на основі цінностей, а за допомогою інших політичних інструментів. Але це не має значення, ми не ображаємося, ми ставимося до цього з розумінням. Ми теж були під впливом такого типу політики й помилкового світогляду. Майбутнє належить іншим політикам, які поширюють інші цінності, ми просто повинні зачекати та не надавати таким епізодам занадто великого значення. Берлусконі нагадує путіна і його людей, альфа-самців, які демонструють зневагу до правил і принципів, вважаючи, що їм дозволено все. Політикам з таким сильним его важко визнати, що така велика країна як росія зазнає ударів від меншої країни за розміром як Україна, і це викриває їхню слабкість».

 • Як Ви вважаєте, чи готовий Путін застосувати атомну бомбу?

«Я думаю, що ні. Нещодавнє опитування показало, що 89% українців продовжили б воювати, навіть якщо путін застосував би атомну бомбу. Москва намагалася шантажувати Захід ядерною загрозою й отримала відповідь, на яку заслуговує, також від Китаю й Індії».

 • Ви ставили собі питання, чому союзники відразу не надали певне озброєння?

«У 2014 році путін показав своє справжнє обличчя, захопивши Крим. Замість того, щоб зупинити його, світ почав вести з ним перемовини. Вони продовжували дозволяти росії озброюватися у військовому та технологічному плані. Кремлю вдалося переконати значну частину західного істеблішменту, що для них буде краще відступити й поступитися кремлю частиною України, щоб зберегти відносини з москвою і підтримувати відносний мир у Європі. Путіну завдяки його манері кидати виклики вдалося справити враження на інших лідерів, тому те, що відбувається зараз, є свого роду відлунням 2014 року. Але у нас були такі політики як Маріо Драгі, Анджей Себастьян Дуда, Борис Джонсон, лідери Литви й Естонії та інші, які без вагань продемонстрували свою позицію вже на ранніх стадіях вторгнення. А тепер до них приєднуються інші. Хід речей змінюється».

 • А Джо Байден?

«Байден послав чіткий сигнал усім. Ми не повинні більше загравати з певними особами, ми повинні почати називати речі своїми іменами й усвідомлювати, що росія вже програла з точки зору стратегії й тактики».

 • Дехто говорить про український ренесанс, Ви з цим погоджуєтесь?

«Це правда. Один видатний італійський державний діяч сказав: «Ми створили Італію, тепер ми повинні створити італійців». Зараз ми повинні змінити багато речей за короткий час. Президент Володимир Зеленський демонструє спроможність й адекватність у цьому сенсі. Ми маємо зовнішні виклики, такі як російське вторгнення, але також і внутрішні проблеми, боротьбу з корупцією, ліквідацію олігархії, повалення впливу російських п’ятих колон на нашу владу. Очевидно, що під ефективним керівництвом нашого президента ці зміни швидко реалізуються. Є очевидним бажання українського народу бути суверенною країною, яка буде частиною ЄС і НАТО».

 • Чи занепокоїла Вас зміна позиції Сан-Ремо?

«Ні, президент звертається і розмовляє з усім світом. Він виголосив стільки промов, що його почули й зрозуміли на стількох форумах. Ті, хто намагався його в чомусь обмежити, не зможуть обмежити енергію, яку випромінює український народ. Це був незвичайний, але не надто важливий епізод. Я думаю, що італійці допомагають нам, тому що вони якимось чином впізнають себе в нас, ми нагадуємо їм самих себе в минулому. У вашого народу велике серце і велика душа, і це головне».