burger

Реалізація політики щодо реінтеграції Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Указом Президента України від 24 березня 2021 року No 117/2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про Стратегію деокупації та ренітеграції Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (далі – Стратегія).

На виконання пункту 3 зазначеного рішення РНБО, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 No 1171-р затверджено План заходів з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (далі – План заходів).

Планом заходів передбачено реалізацію 158 заходів за такими ключовими напрямками:

  • Захист прав і свобод людини
  • Правовий захист громадян України і юридичних осіб України, права і законні інтереси яких порушені внаслідок збройної агресії Російської Федерації та тимчасової окупації території України
  • Економічна політика
  • Соціальна і гуманітарна політика
  • Інформаційна політика
  • Зміцнення національної стійкості
  • Міжнародне співробітництво
  • Оборонна та безпекова політика
  • Особливості державної політики щодо забезпечення деокупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

У зв’язку з повномасштабним вторгненням ры станом на зараз низка регіонів, зокрема, безпосередньо прилеглих до тимчасово окупованої території АР Крим, залишається зайнятою збройними силами держави-агресора. Таким чином, реалізація значної частини заходів Плану
після 24 лютого 2022 року стала неможливою.
Мінреінтеграції кожні два роки з дати прийняття цього розпорядження, а також після деокупації тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя проводить аналіз ефективності виконання плану заходів з метою підготовки в установленому порядку та подання Кабінету Міністрів України пропозицій щодо внесення змін до плану заходів.

Протягом дії Стратегії Мінреінтеграції серед іншого було зроблено наступне.

1. Проведено більше 11 засідань міжвідомчої комісії щодо розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист за результатами яких, міжвідомчою комісію схвалено рішення про надання бюджетних коштів у розмірі, встановленому законодавством більше ніж 140 особам.

2. Більше ніж 418 особам відповідно до п.13 Порядку здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 No1122 здійснено виплату одноразової грошової допомоги.

3. Розроблено та прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення» від 23 грудня 2021 р. No 1370.

4. Забезпечено розробку і схвалення 9 грудня 2021 року Генеральною Асамблеєю ООН резолюції 76/70 «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, Україна, а також частин Чорного і Азовського морів». Забезпечено розробку і схвалення 16 грудня 2021 року Генеральною Асамблеєю ООН резолюції 76/179«Ситуація з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна».

5. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 No 326 затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

6. Цифровізація послуг:

  • Запроваджено надання комплексної послуги єМалятко через Портал «Дія» для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України.
  • Запроваджено можливість подати онлайн заявку на порталі «Дія» про намір отримати пільговий іпотечний кредит для ВПО за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW).
  • Запроваджено механізм віддаленої ідентифікації одержувачів пенсійних та грошових виплат (в тому числі ВПО) в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID») для продовження отримання таких пенсій та соцвиплат.
  • Запроваджено можливість подання електронної заявки засобами Порталу «Дія» про зміну фактичного місця проживання/перебування ВПО.
  • Запроваджено можливість подання заяви засобами Порталу «Дія» про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк (у разі відсутності змін, що впливають на її призначення), або заяви про припинення виплати грошової допомоги в електронній формі для ВПО.

7. В рамках реалізації бюджетної програми «Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам», відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”, вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. No 1037-IX, у 2021 році житло отримали (придбали) 241 внутрішньо переміщені особи.

8. Зміщено акцент на реінтеграцію студентів. Так, з метою удосконалення Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення реінтеграції молоді з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя збільшено стипендіальне забезпечення студентів до трьох прожиткових мінімумів (для працездатних осіб, встановлених на 1 січня календарного року на одну особу) на одну особу, зараховану на реінтеграційні курси.

9. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2021 р. No 296-р схвалено Концепцію розвитку кримськотатарської мови, яку розроблено Мінреінтграції.

10. Постановою Кабінету Міністрів України 22.09.2021 No 993 затверджено алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки.

11. На замовлення Мінреінтеграції у 2021 році виготовлено та поширено:
– на телеканалі «АТR» серію освітніх передач про діалекти кримськотатарської мови (20 випусків по -30 хв);
– на кримськотатарському дитячому телеканалі «Lale» серію короткометражних мультфільмів, спрямованих на навчання дітей кримськотатарському алфавіту (10 випусків по 2 хв).

12. У 2021 році Мінреінтеграції успішно завершено проєкт з підтримки місцевих мовників Донецької та Луганської областей, а також вимушено переміщених мовників з Криму; за результатом 2021 року охоплено підтримкою 14 мовників(в. т.ч. двох мовників кримськотатарською мовою) на загальну суму 49 млн грн.

У подальшому Мінреінтеграції буде ініційовано оновлення Плану заходів з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, враховуючи фактичний стан тимчасово окупованої території, проблем населення, що на ній проживає, виключення з нього завдань, виконання яких втратило актуальність або стало неможливим та внесення новонабутих першочергових завдань в установленому порядку.