На гарячу лінію Мінреінтеграції почастішали звернення мешканців тимчасово окупованих територій, які запитують, як уникнути участі у псевдореферендумах та не потрапити до ворожого війська?
Одне з таких надійшло від дружини рятувальника з Енергодару. Вона розповіла, що її чоловік та його колеги – патріоти, і в жодному разі не збираються співпрацювати із загарбниками. У місті залишаються до останнього, бо цього потребує специфіка їхньої служби. З іншого боку, виїзд з міста окупанти заборонили. Люди не знають, як вдіяти.
Мінреінтеграції нагадує: будь-яке рішення, в якому будуть зафіксовані результати псевдореферендумів, є нікчемним. Намагайтеся не брати в них участь та всіма доступними способами чиніть перепони у його проведенні. Не допомагайте росіянам створювати навіть найменшу ілюзію легітимності таких «заходів». Пам’ятайте, що активна участь у них буде кримінально покарана.
Також важливо пам’ятати, що всі громадяни України, які не беруть участі в бойових діях та знаходяться на ТОТ, перебувають під захистом Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року. Вона передбачає, що окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах.
Окупантам заборонено вимагати будь-якої зміни персоналу чи структури медичних організацій та установ цивільного захисту, що може негативно позначитись на їх гуманітарній діяльності.
Втім, росія нехтує своїми зобов’язаннями за міжнародним гуманітарним правом, тому єдиним способом убезпечити себе є виїзд з тимчасово окупованих територій.
Повідомити про себе та про порушення своїх прав можна за телефонами:
1. Телефон довіри СБУ: 0 800 501 482 (інформація конфіденційна);
2. Гаряча лінія Національної поліції України: 0 800 50 0202.